Повідомлення RASFF щодо виявлення сальмонели в охолодженій курячій грудинці

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 14.11.2019 № 2019.4005 та від 12.12.2019 № 2019.4005-fup 4 щодо виявлення сальмонели в охолодженій курячій грудинці, експортованій з Польщі (виробник CEDROB S.A. № PL 14023901 WE) до окремих держав-членів ЄС, і в тому числі до України – ТОВ «ВІРТУС ТРЕЙД» (просп. Гагаріна, 112/13, м. Дніпро, Дніпропетровська обл.).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення зазначеної вище продукції в обігу, просимо негайно інформувати  Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 24-00-23 та e-mail: vetupravlinnia@ukr.net,  insp_oblvet.mk@ukr.net.

Актуальні питання метрологічного забезпечення у сфері охорони здоров’я

 

12 грудня 2019 року на базі КНП «Миколаївська обласна клінічна лікарня» Миколаївської обласної ради за ініціативи ДП «Миколаївстандартметрологія» відбувся  обласний семінар на тему: «Актуальні питання метрологічного забезпечення у сфері охорони здоров’я».

Склад учасників семінару становив близько 80 осіб. Зокрема, до семінару долучились відповідальні особи за забезпечення єдності вимірювань в медичних закладах з Братського, Вознесенського, Новобузького, Вітовського та Баштанського районів, фахівці клінік та центрів первинної медико-санітарної допомоги м. Миколаєва, а також посадові особи відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Шамовська Наталя Анатоліївна та Воронцова Наталя Валеріївна.

З 01 січня 2016 року, як набрав чинності Закон України “Про метрологію та метрологічну діяльність” від 05.06.2014 р. № 1314-VI, функції державного метрологічного нагляду були покладені на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду- Держпродспоживслужбу. З початку 2019 року метрологічний нагляд здійснюється відповідно до затвердженого Річного плану державного нагляду (контролю) на 2019 рік. Протягом року було перевірено 24 суб’єкта господарювання, серед яких 9 медичних закладів. Слухачам семінару було роз’яснено вимоги Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», метрологічний нагляд та його види,  порядок здійснення метрологічного нагляду, відповідальність за порушення законодавства у сфері метрології та найбільш характерні приклади порушень метрологічних вимог за результатами метрологічного нагляду у 2019 році, а саме: застосування не повірених ЗВТ, застосування ЗВТ, які не захищені від вільного доступу до них; невиконання вимог приписів про усунення порушень метрологічних вимог.

 

Держпродспоживслужба попереджає!!!

Сьогодні мало хто замислюється про те, що навіть невелика доза алкоголю під час родинного свята  може стати дуже підступною і жорстокою отрутою для людського організму. За даними статистики, понад 50% летальних випадків у результаті отруєння настає саме при отруєнні алкоголем і його сурогатами .

Алкогольні напої – продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об’ємних одиниць.

Смертельною дозою для будь-якої людини вважаються три пляшки алкогольного напою, випиті з проміжком менше 5 годин.

Для торгівлі алкогольними напоями суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними та іншими нормами. Суб’єкт господарювання повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менш як 20 кв. метрів, обладнане відповідним торговельно-технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо), охоронною і протипожежною сигналізацією, з достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією, а у випадках, передбачених законодавством, забезпечити умови для застосування реєстраторів розрахункових операцій, зберігання матеріальних цінностей.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями забороняється:

-у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, крім ресторанів, що розміщені на території санаторіїв;

-у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

-у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

-з торгових автоматів;

-з рук;

-у невизначених для цього місцях.

Ознаки алкогольного отруєння:

 • відсутність самокритики і переоцінка своїх можливостей (людина не визнає, що п’яна, і продовжує вживати алкоголь);
 • порушення координації рухів, розлад уваги; гучна, нерозбірлива та нечітка мова;
 • розкріпачення інстинктів, контрольованих в тверезому стані (статевого, харчового);
 • уповільнення пульсу – менше 60 ударів у хвилину; почервоніння обличчя, посилення потовиділення; нудота і блювання.
 • Перше відчуття ейфорії і збудження при отруєнні сурогатами, що містять етанол, змінюється наступними ознаками:
 • на тілі виступає холодний піт;
 • починається підвищене слиновиділення;
 • шкірні покриви різко блідне;
 • зіниці розширюються;
 • з’являється запаморочення і порушення координації рухів;
 • людини починає нудити, виникає рясна нестримне блювання, діарея.

При отруєнні метиловим спиртом інтоксикація організму розвивається поступово з такими ознаками:

-відсутність ейфорії і веселощів;

-наявність нудоти, супроводжується блювотою, ацидоз;

-розлад зорових функцій, перед очима з’являються чорні крапки, можлива втрата

зору;

-зіниці майже не реагують на світло;

-температура тіла підвищується;

-стан різкої слабкості, періодична втрата свідомості;

-синдром серцевої недостатності, зниження верхнього артеріального тиску,

тахікардія;

-м’язові болі, судоми;

-поступове впадіння хворого в кому і клінічна смерть.

Алкогольна кома може бути різного ступеня тяжкості, тому потерпілому потрібна медична  допомога і екстрена госпіталізація.

З метою збереження життя, запобігання шкоди здоров’ю та ведення здорового  та безпечного способу життя не вживайте алкоголь невідомого походження, сурогатні алкогольні напої, напої виготовлені або придбані у невідомих осіб, через посередників.

 

В разі встановлення фактів порушення правил реалізації алкогольних напоїв просимо надавати інформацію до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Вимоги до підприємств, що надають послуги з тимчасового розміщення

12 грудня 2019 року начальником управління захисту споживачів  прийнято участь у семінарі «Вимоги до підприємств, що надають послуги з тимчасового розміщення. Категоризація готелів», який проводився на базі ДП «Харківстандартметрологія».

Під час семінару були роз’яснені загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання, які надають послуги з тимчасового розміщення.

З метою забезпечення захисту прав і законних інтересів споживачів управління захисту споживачів перевіряє інформацію, яка доводиться до відома споживача, а саме інформацію про послуги з тимчасового розміщення; дотримання об’єктами туристичної інфраструктури (готелі, інші об’єкти, призначені для надання послуг з розміщення) вимог, установлених стандартами (ДСТУ 4527:2006 «Засоби розміщення. Терміни та визначення»; ДСТУ 4268:2003 «Засоби розміщення. Загальні вимоги»; ДСТУ 4269:2003 «Класифікація готелів») для відповідної категорії готелю або аналогічного закладу розміщення.

З метою інформування споживачів туристичних послуг про категорію об’єкта туристичної інфраструктури постановою Кабінету Міністрів України від 03.07.2013 № 470 затверджено Порядок доведення до споживачів про вид об’єкта туристичної інфраструктури та його категорію.

 

Крім того, суб’єктам господарювання також були роз’яснені вимоги Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», контроль за дотриманням якого також покладений на управління захисту споживачів.

Нові правила інформування споживачів про терміни придатності харчових продуктів (інфографіка)

 

Законом України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» встановленні нові вимоги до маркування термінів придатності харчових продуктів. Зокрема, йдеться про такі терміни – «краще спожити до…», «краще спожити до кінця…» та «вжити до».

Так, на ринку існують швидкопсувні продукти, для яких має бути зазначена дата «вжити до». Така позначка інформуватиме про те, що на наступний за цією датою день продукт може ставати небезпечним.

Водночас, є ряд продуктів, які, за дотримання встановлених умов зберігання, залишаються безпечними протягом певного часу після закінчення мінімального терміну придатності, прописаного у маркуванні. Для таких продуктів буде вказана дата завершення мінімального терміну придатності, що позначатиметься фразами «краще спожити до…», «краще спожити до кінця…».

Однак, як після закінчення терміну «вжити до…», так і термінів «краще спожити до…», «краще спожити до кінця…» продукти мають бути вилучені з реалізації.

 

Інформація щодо забезпечення якісного та раціонального харчування в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Миколаївської області

Головним управлінням з представниками департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, проведено 25 нарад із керівниками дошкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл та шкіл-інтернатів, представниками райдержадміністрації, об’єднаних територіальних громад, міських рад, щодо організації харчування в закладах освіти, дотримання гігієнічних вимог та впровадження у закладах освіти постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). В зазначених нарадах, прийняли участь більше 1000 осіб.

Розпорядженням облдержадміністрації від 28.11.2019 № 547-р затверджено План заходів щодо забезпечення якісного та раціонального харчування в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Миколаївської області.

Головним управлінням направлено до департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації пропозиції до тендерної документації для закупівлі харчових продуктів в операторів ринку.

Головним управлінням у сфері безпечності харчових продуктів, проведено 152 інспектувань загальноосвітніх шкіл та 173 інспектувань дошкільних навчальних закладів, винесено 149 приписів, відібрано 168 зразків харчових продуктів.

За 2019 виявлено наступні факти постачання неякісних харчових продуктів до загальноосвітніх шкіл, а саме: ЗОШ №1 смт. Арбузинка – картопля з перевищенням вмісту нітратів (виробник ФОП Дзюба О.І., Дніпропетровська обл.); Районна оздоровча база ім. Башкірова (Березнегуватський р-н, с. Біла криниця) – немолочний жир в маслі солодковершковому виробництва ТОВ «Хеппі Мілк Плюс» (Київська обл.). Харчові продукти, що не відповідають вимогам законодавства, вилученні з обігу та знищенні. Направленні листи виробникам та Головним управлінням Держпродспоживслужби за місцем знаходження потужностей виробництва для вжиття відповідних заходів реагування. Крім цього розміщено інформацію про невідповідність на сайті Головного управління.

Повідомлення RASFF щодо виявлення незадекларованого глютену у кокосовому цукрі 

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 15.11.2019 № 2019.4018 та від 04.12. № 2019.4018-fup 15.

Відповідно до повідомлення, виявлено незадекларований глютен у кокосовому цукрі з Індонезії, що експортувався з Нідерландів (виробник Tradin, Organic Agriculture B.V.) до України (імпортер ТОВ «Бюро Він», вул. Мечникова, 9, м. Київ, 01133).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати  Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 24-00-23 та e-mail: vetupravlinnia@ukr.net,  viddil_bhp@ukr.net.

 

Повідомлення RASFF щодо виявлення сальмонели в замороженому курячому м’ясі

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 27 листопада 2019 року № 2019.3976-fup 18 та від 02 грудня 2019 року № 2019.3976-fup 21 щодо виявлення сальмонели в замороженому курячому м’ясі, експортованому з Польщі (виробник Wipasz S.A. Zaklad Drobiarkski w Mlawie – AP- № PL 14130502 EG) до окремих держав-членів ЄС і, в тому числі, до України – ТОВ «ОТ – ГРУП» (вул. Богдана Хмельницького, 42, м. Луцьк, Волинська область, 43000), «SPE Winter» (вул. Лідавська, 1, м. Луцьк, Волинська область, 43000), ТОВ «Альянс – Імекс» (вул. Сергія Параджанова, 127, м. Житомир, Житомирська область, 10025) та ТОВ «ВІК ЛОГІСТІК» (вул. Святотроїцька, 73/1, офіс 215, м. Черкаси, Черкаська область, 18000).

 

Згідно ст. 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення зазначеної вище продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: проспект Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 24-00-23 та e-mail: vetupravlinnia@ukr.net, insp_oblvet.mk@ukr.net.

 

В смт Арбузинка проведено практичний тренінг з проведенням симуляційної вправи щодо ліквідації високопатогенного грипу птиці

10 грудня 2019 року в смт Арбузинка, Миколаївської області проведено практичний тренінг з проведенням симуляційної вправи щодо ліквідації високопатогенного грипу птиці.

Під час симуляційної вправи учасники заходу були розділені на робочі групи з метою виконання таких завдань:

– проведення епізоотичного розслідування по встановленню можливого джерела інфекції та шляхи ймовірного занесення збудника на підприємство;

– здійснення відбору проб крові, патматеріалу, трахеальні і клоакальних змивів, пакування відібраного матеріалу і оформлення супровідних документів для відправки в лабораторію;

– обговорення щодо реалізації «Плану дій при підозрі на захворювання / загибелі птиці на грип» в частині дотримання часу від моменту підозри до отримання результату лабораторії;

– розроблення комплексного плану заходів з ліквідації захворювання на підприємстві;

– за результатами участі в засіданні ДНПК кожна група зазначила сильні і слабкі сторони щодо заходів затверджених рішенням ДНПК;

– групи заповнили СОП щодо оповіщення про захворювання і визначили ГІС координати місця спалаху та зон обмеження, групи брали участь у відборі проб в загрозливій зоні та зоні спостереження, при цьому використовували ризико-орієнтувань підхід при визначенні місць відбору проб, а також проводили стемпінг-аут.

У ході навчання учасники заходу отримали практичний досвід, відпрацювали алгоритм злагоджених дій, проаналізували стан готовності служб, що входять до складу ДНПК та їх взаємодія між собою під час ліквідації інфекційних хвороб.

У заході взяли участь 50 учасників з районних та міжрайонних управлінь Держпродспоживслужби в Миколаївській області, начальники районних державних лікарень ветеринарної медицини та голови Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій районних державних адміністрацій Миколаївської області.

 

Скарлатина – симптоми та профілактика

В м. Миколаєві почастішали випадки захворювання на скарлатину в школах та дитячих садках.

Скарлатина – інфекційне захворювання, яке має характерні ознаки: наявність загальної інтоксикації організму, лихоманка, запалення мигдалин, висип. Викликається скарлатина  стрептококом групи  А, який виробляє токсин. Джерелом інфекції  є хворий на скарлатину, який заразний з першого дня захворювання до 4-5 діб після зникнення клінічних симптомів. Скарлатина має повітряно – крапельний механізм передачі. Вхідними воротами інфекції є ротоглоткові мигдалини. Скарлатина небезпечна ускладненнями, серед яких, ангіна, ревматизм, хронічний тонзиліт та інші. Вакцина від скарлатини відсутня. Після перенесеного захворювання формується тривалий імунітет.

Переважно хворіють діти віком від 2 до 10 років.

Інкубаційний період  скарлатини триває до 12 днів, частіше становить 2-3 дні.

Починається раптово та гостро. Підвищується температура тіла. Погіршення самопочуття, дитина стає млявою, сонливою. З’являються скарги на головний біль, біль у горлі під час ковтання, кінчик і край язика набуває червоний колір, язик набуває малиновий колір, характерний плямистий дрібний висип на шкірі(спочатку на шиї та верхній частині грудей, згинах кінцівок, протягом наступних 2-3 днів по всьому тілу), через тиждень шкіра починає лущитися. Висипання можуть тривати до 7 днів. Ще однією характерною ознакою хвороби є різкий контраст між червоними, палаючими щоками і блідим носогубним трикутником.

Профілактичні заходи в навчальному закладі під час спалаху скарлатини:

 • Проводять щоденне вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день за використанням дезінфікуючих засобів.
 • Приміщення де перебувають діти провітрюють декілька разів на день.
 • Контролюють аби діти особливо ретельно дотримувались правил особистої гігієни.
 • Проводять медичне спостереження за контактними дітьми, де виявлено випадок скарлатини, протягом 21 дня з моменту останнього відвідування хворою дитиною закладу.
 • Забезпечують максимальну ізоляцію дітей на інкубаційний період захворювання (не переводять в іншу групу (клас) , не приймають нових дітей).
 • Для своєчасного виявлення нових випадків захворювання,які відвідують заклад, щоденно оглядають на наявність симптомів скарлатини та проводять термометрію.
 • Проводять санітарну просвітницьку роботу з батьками, щодо профілактики повітряно – крапельних інфекцій.

 

Профілактика успішно досягається дотримання санітарно – гігієнічних норм, проведенням вологого прибирання з використанням дезінфікуючих розчинів, регулярним провітрюванням  та контролем стану здоров’я дітей.