Робота закладів освіти в умовах карантину.

Управлінням державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області напередодні нового навчального року взято участь у роботі комісії щодо перевірки готовності закладів освіти м. Миколаєва до нового навчального року 2020-2021 та роботи закладів в умовах карантинних обмежень, виконанню заходів, направлених на недопущення та розповсюдження захворюваності дітей на коронавірусну інфекцію. Також, згідно наданих звернень територіальних органів місцевого самоврядування, в підпорядкуванні яких знаходяться навчальні заклади, комісійними перевірками були охоплені навчальні заклади Миколаївській області. Фахівці територіальних управлінь, відповідно до напрямків їхньої діяльності, надавали додаткові рекомендації та роз’яснення стосовно складання гнучких розкладів уроків, перерв між ними, розмежування потоків учасників освітнього процесу, забезпечення засобами індивідуального захисту, антисептиками для рук та деззасобами для прибирання і правилами утилізації ЗІЗ.

 

В перший тиждень вересня проведені санепідобстеження навчальних закладів в Миколаївській області стосовно роботи в умовах карантину. Всього перевірено 130 закладів, виявлено порушень вимог щодо профілактики розповсюдження коронавирусної інфекції в 26 закладах, керівники яких притягнуті до адміністративної відповідальності.

Також, з початку освітнього процесу на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області надійшло 31 попередніх повідомлення про подію та ситуації, що становлять загрозу життю і здоров’ю, санітарному та епідемічному благополуччю населення стосовно захворілих на коронавірусну інфекцію (COVID-19) в навчальних закладах м. Миколаєва, згідно яких були проведені санепідобстеження закладів.

При проведенні санепідобстежень вказаних закладів в 15 закладах виявлено порушення вимог Постанови головного державного санітарного лікаря України № 50 від 22.08.2020р. «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (Covid-19)». За порушення вимог чинного законодавства з профілактики поширення коронавірсуної хвороби складено 15 протоколів про адміністративне правопорушення. Найбільш поширеними порушеннями є:

– відсутність достатньої кількості засобів індивідуального захисту та порушення правил користування засобами індивідуального захисту,

– недостатня кількість дезінфекційних засобів та порушення регламенту їх використання, недостатня кількість антисептиків,

– в деяких закладах до наступного часу не облаштовано ізолятори.

В ході санепідобстежень звернули особливу увагу на алгоритм дій, у разі виявлення хворого, з ознаками респіраторного захворювання, наявності умов для його ізоляції, при отриманні інформації про підтверджені випадки захворювання на COVID-19 серед учнів.

В зв’язку з погіршенням епідситуації на коронавирусну інфекцію Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, закликає батьків та працівників навчальних закладів дотримуватись рекомендацій щодо протиепідемічних заходів на період карантину, що є запорукою Вашого здоров’я та здоров’я Ваших дітей.

Внесено зміни до Порядку ідентифікації та реєстрації овець і кіз

18 вересня 2020 року після опублікування в Офіційному віснику України  набирає чинність наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 03 липня 2020 року № 1266 «Про затвердження Змін до Порядку ідентифікації та реєстрації овець і кіз», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2020 року за № 853/35136 (далі – Зміни до Порядку).

Звертаємо Вашу увагу, що згідно зі Змінами до Порядку:

 1. Затверджено нову форму бирки вушної для ідентифікації овець і кіз та замкового механізму бирки, матеріал і механізм виготовлення якого повинні забезпечити неможливість роз’єднання частин, що виключає їх повторне використання.

Слід також зазначити, що усі тварини, що утримуються в господарстві, повинні ідентифікуватися биркою згідно зі зразком бирки вушної для ідентифікації овець і кіз.

«З 18 вересня проводиться ідентифікація овець і кіз бирками нового зразка на одне вухо тварини».

«За наявності бирок старого зразка ідентифікація овець і кіз проводиться бирками старого зразка на обидва вуха тварини до повного їх використання».

 1. Починаючи з 01 січня 2022 року тварини старше 12-місячного віку, а також тварини, що експортуються, повинні будуть ідентифікуватися додатково за допомогою бирки з електронним ідентифікатором, яка прикріплюється на друге вухо тварини.

На обох бирках тварини буде зазначатись один і той самий ідентифікаційний номер, що відповідатиме номеру електронного ідентифікатора і даватиме змогу індивідуально ідентифікувати кожну тварину та господарство, де вона була народжена.

 1. У разі відсутності печатки у фізичної особи-підприємця та юридичної особи, реєстраційні документи повинні бути засвідчені  підписом власника (без застосування печатки).
 2. Для оптимізації технологічного процесу реєстрації тварин із реєстраційної відомості овець/кіз виключено позиції щодо даних про результати ветеринарних досліджень  та епізоотичного стану господарства, на заповнення та завірення яких відводилося три робочі дні відповідно до законодавства.
 3. Для забезпечення належного контролю за епізоотичною ситуацією в країні та появою нових господарств з утримання і розведення тварин, які є окремими одиницями епізоотичного контролю, до реєстраційної картки господарства додано норму щодо завірення її спеціалістом державної установи (закладу) ветеринарної медицини, під контролем якого перебуває господарство.

З повним текстом Змін до Порядку можна ознайомитися на сайті Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» в розділі «Законодавство».

 

Вибір якісного садивного матеріалу ягідних культур та їх посадка

Почесне місце в саду кожного українського господаря займають ягідні культури – суниця, малина, ожина, смородина, тощо. Саме осіння посадка є найоптимальнішою для всіх цих культур.

Більшість з них саджають в кінці вересня – першій половині жовтня; завершувати варто не пізніше ніж за 15-20 днів до промерзання ґрунту. Рослини зазвичай розміщують на тій самій глибині, на якій паростки росли в маточнику (по кореневу шийку).

Ділянку, відведену під ягідні культури, треба перекопати, вибрати всі кореневища бур’янів, вирівняти.

При посадці рослини необхідно добре полити, найкраще це робити, коли яма ще не повністю заповнена, але коріння вже засипане. Пам’ятайте, що для успішного вкорінення саджанців важливе достатнє зволоження ґрунту, тому якщо осінь суха, то необхідно застосовувати додатковий полив.

Для всіх культур рекомендуємо обирати сорти, районовані для нашої території та включені до «Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні».

Звертайте увагу на групу стиглості сорту і напрям використання (для споживання у свіжому вигляді, переробки, замороження, універсальний). Крім того, за можливості обирайте більш посухостійкі сорти; це допоможе зекономити на поливі.

Купуйте саджанці в місцевих плодово-ягідних розплідниках або в спеціалізованих магазинах, не купуйте на стихійних ринках. Обов’язково вимагайте у продавця товарний чек і зберігайте його. На вимогу покупця реалізатор садивного матеріалу повинен представити «Сертифікат, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу» та «Сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу».

Слідкуйте, аби саджанці були здоровими. Якісний садивний матеріал та правильна посадка – одні з найважливіших передумов для майбутніх врожаїв!

ПОСІВНА КАМПАНІЯ ОЗИМИХ ПІД УРОЖАЙ 2021

Осінь для українських аграріїв – пора для посіву озимих зернових. Не став винятком і 2020 рік, незважаючи на карантин і погодні умови. Наразі можна констатувати про старт посівної кампанії в більшості областей України.

Однією із найважливіших складових високого врожаю є ЯКІСНЕ НАСІННЯ. До вибору асортименту насіння потрібно відноситися відповідально, щоб уникнути ризику придбання неякісного і несхожого насіння. Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області рекомендує сільгоспвиробникам придбання якісного насіння в суб’єктів насінництва, занесених в Державний реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва та за наявності супровідних документів.

Статтею 17 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» використання для сівби/посадки насіння та/або садивного матеріалу, що не має відповідного сертифіката, забороняється.

Рівень врожайності та якість отриманої продукції залежить від правильного вибору сорту. Необхідно висівати сорти, які пройшли всебічну оцінку на придатність до поширення, після чого занесені до державного Реєстру сортів рослин і рекомендуються до вирощування у нашому регіоні.      У процесі багаторічного вирощування зернових культур характеристики сорту погіршуються через біологічне і механічне засмічення, ураження хворобами прояву мутацій тощо. Науково та практично доведено, що насіння озимої пшениці першої репродукції збільшує врожайність в межах 3-5 ц/га порівняно з висівом насіння другої репродукції того ж сорту. Тому необхідно постійно проводити сортооновлення, тобто періодичну заміну сортового насіння, яке пересівається кілька років на насіння високих репродукцій.

Якість насіння є однією з основних агрономічних вимог, що забезпечують отримання високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур. Тому дослідження насіннєвого матеріалу дуже важливе — адже шлях до отримання щедрих врожаїв починається із здорової насінини. Збудники хвороб знаходяться всередині насінини або ж на її поверхні — залежно від хвороби та періоду зараження.

Правильна підготовка насіння до сівби має велике значення для підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Перед сівбою насіннєвий матеріал обов’язково знезаражують проти грибкових та бактеріальних хвороб.

Найбільш дієвим, економічно вигідним, науково обґрунтованим, екологічно безпечним і водночас найпоширенішим у світі способом боротьби з хворобами і шкідниками сільськогосподарських культур є передпосівний обробіток  насіння, насамперед, його протруювання хімічними препаратами.

Перед протруюванням насіння має бути очищеним, відкаліброваним, доведеним до високих посівних кондицій із вологістю не вище установленої для кожної культури. Вибір тих чи інших протруйників визначає агроном господарства, керуючись фітосанітарним станом полів, біологічними особливостями шкідників і патогенів, ступенем зараженості насіння збудниками хвороб, імунологічними особливостями сорту, запрограмованою урожайністю культури, технологією вирощування та призначенням урожаю.

Передпосівна обробка якісного посівного матеріалу дасть змогу отримати більший урожай.

 

Гарних урожаїв !

Держпродспоживслужба провела нараду з керівниками ринків м. Миколаєва щодо суворого дотримання карантинних обмежень.

В зв’язку з погіршенням епідеміологічної ситуації в Миколаївський області та м. Миколаєві  дотримання карантинних обмежень є важливим на сьогоднішній день.

Особливо  це питання є актуальним в містах скупчення людей. Такими містами в  м. Миколаєві є агропродовольчі ринки.

З метою профілактики та розповсюдження захворюваності на коронавірусну хворобу серед населення на нараді з керівниками ринків міста фахівці Держпродспоживслужби  звернули увагу  на недопущення порушень вимог Головного Державного санітарного лікаря України «Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів з торгівлі на ринках на період карантину у зв’язку з поширенням    коронавірусної хвороби (COVID-19) »   від  06.06.2020 № 34

 

Обережно ботулізм поруч !!!

За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, зареєстровано випадок, підозра на  ботулізм у людини, жителя с. Софіївська Борщагівка, Київської області. В ході збору інформації, щодо обставин за яких людина захворіла, фахівцями з’ясовано, даний випадок можливо пов’язаний із вживанням копченого патраного ляща розрізаного навпіл домашнього виготовлення, якого придбано  під час повернення з відпочинку на стихійному ринку в Миколаївській області.

Згодом, ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» поінформував про зняття діагнозу – Ботулізм, встановлено діагноз – синдром Жильбера.

З метою попередження захворювання споживачів ботулізмом, Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, вкотре інформує та нагадує споживачам про таке.

Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлена споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, рідше – овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби домашнього виробництва;

м’ясних та грибних консервів домашнього виробництва;

консервів домашнього виробництва;

якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;

якщо сумніваєтесь у якості продуктів;

придбання харчових продуктів в місцях не встановлених для торгівлі (стихійна торгівля).

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12-24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше).  Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму:

 • порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,
 • сильно виражена сухість у роті,
 • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)
 • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,
 • запаморочення,
 • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп),
 • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм негайно звертатись до лікаря.

 

Обмеження на рух тварин та продукції тваринного походження з України територією Республіки Білорусь с послідуючим транзитом по території Російської Федерації

Відповідно до повідомлення Департаменту ветеринарного та продовольчого надзору Республіки Білорусь від 10.09.2020 № 05-17/3031 (додається) та в зв’язку з введенням обмежень Федеральною службою з ветеринарного та фітосанітарного нагляду Російської Федерації від 04.09.2020 «Щодо обмеження з метою зниження ризику розповсюдження африканської чуми свиней, високопатогенного грипу птиці та губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби під час транспортування живих тварин та продукції при транзиті через територію Російської Федерації», обмежено рух тварин та товарів тваринного походження по території Республіки Білорусь, с послідуючим транзитом по території Російської Федерації.

 

Про проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу на території Миколаївської області

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області  повідомляє, що відповідно до виконання програми боротьби зі сказом на території України в 2020 році з 16.09.2020 року на території Миколаївської області розпочалося проведення пероральної вакцинації тварин проти сказу шляхом розкидання приманок з вакциною проти сказу з літаків.

Літаки оснащені системами GPS і системами реєстрації скидання вакцини для підтвердження, що ці засоби повітряного транспорту слідують заздалегідь встановленим лініям і документування того, що на даній лінії було викладено запланована кількість доз.

Для фіксування точної локалізації розподілу принад використовують прилади з GPS. Мінімальна щільність принад повинна бути не менше, ніж 25-30 доз/км².

Розповсюдження вакцини здійснюватиметься за таким принципом:

– обробляється весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць;

– принади розкладаються рівномірно в межах визначеної території.

Приманка безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром 3 см на 5 см із запахом м’ясо-кісткового борошна. У середині приманки знаходиться капсула з вакциною проти сказу. Для імунізації використовується високоімунна антирабічна вакцина Орісвак, виробник ТОВ «Укрветпромпостач» (м. Бровари). Дані заходи забезпечать створення стійкого імунітету у диких тварин, котрі є основними розповсюджувачами збудника сказу та значно покращать епізоотичну ситуацію в регіоні.

Прохання до мешканців області з порозумінням відноситись до даного заходу та при виявленні приманок — не брати їх руками, не переносити та не руйнувати.

 

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

До уваги мешканців м. Миколаєва та Миколаївської області!

Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області в межах наданих повноважень, продовжує здійснювати контроль за дотриманням протиепідемічних заходів по профілактиці коронавірусної хвороби на території Миколаївської області, які передбачені постановами Кабінету міністрів України та Головного державного санітарного лікаря України.

Так, за період з 07.09.2020р. по 13.09.2020р. проведено 593 санітарно – епідеміологічних обстежень, з них закладів громадського харчування – 124, об’єктів торгівлі – 281, дитячих дошкільних закладів – 27, загально освітних шкіл -103 та інші. В ході обстежень було надано пропозицій по усуненню порушень 21, проінформовано органів місцевого самоврядування -12.

 

Основними порушеннями, які виявленні при проведенні санепідобстежень: відсутність умов дотримання соціальної дистанції при організації харчування дітей та проведення навчального процесу та не облаштованість ізоляторів в ЗОШ, відсутність безконтактних термометрів для проведення щоденного температурного скринінгу на об’єктах торгівлі, необхідного запасу засобів індивідуального захисту в закладах громадського харчування, деззасобів та антисептиків. За недотримання вимог протиепідемічних заходів з профілактики коронавірусної хвороби до адміністративної відповідальності притягнуто 58 осіб.

Всього з початку введення карантинних заходів притягнуто до адміністративної відповідальності – 1028 осіб.

Враховуючи зростання кількості хворих на COVID-19 серед населення Миколаївської області, погіршення епідемічної ситуації, основною причиною якої є недотримання карантинних вимог, Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає дотримуватись рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів на період карантину, що є запорукою Вашого здоров’я.

 

                       Бажаємо здоров’я Вам та Вашим родинам!

 

 

Фахівцями Головного управління ДПCC взято участь у роботі комісії стосовно перевірки стану готовності закладів освіти

Фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській
області, відповідно до протоколу позачергового засідання регіональної комісії з
питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при
Миколаївській облдержадміністрації від 04.09.2020 № 33, взято участь у роботі
комісії стосовно перевірки стану готовності закладів освіти району щодо
створення в них безпечних умов для вихованців та здобувачів освіти з
урахуванням епідемічної ситуації в регіоні.

 

В результаті остежень, що відбулися 08.09.2020 та 10.09.2020, було
перевіренно 16 загальноосвітніх шкіл (100 %), в 7 школах були виявленні
порушення щодо дотримання вимог Постанови КМУ від 20.07.2020 № 641 (зі
змінами від 26.08.2020 № 760) та Постанови Головного державного санітарного
лікаря України «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на
період карантину у зв′язку з поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від
22.08.2020 № 50 та складено адміністративні матеріали.

 

Також в результаті комісійних перевірок було встановлено, що 4 заклади
освіти розпочали роботу не вирішивши питання, щодо забезпечення потною
водоюгарантованої якості, що не дає можливість дотримуватися вимог
протиепідемічного режиму.Керівникам закладів в яких виявленні порушення були надані пропозиції
щодо усуненя порушень чинного законодавства.