Повідомлення RASFF щодо виявлення несанкціонованої речовини у харчовому продукті

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF № 2020.5025 – fup 3.

Відповідно до повідомлення RASFF № 2020.5025 – fup 3, виявлено несанкціоновану речовину – оксид етилену (0,094 mg/kg – ppm) у насінні кунжуту, що експортувалось з Індії  (експортер: Accura Enterprises Pvt Ltd, Gandhinagar, Gujarat) через Нідерланди (імпортер: Dipasa Europe B. V., Enschede) до країн-членів ЄС та до Фінляндії, де було використане при виготовленні багатозернових круглих хлібців (виробник: Lantmannen Cerealia Oy, Kotka) та експортовані до України (отримувач: ПРАТ«Латманнен Акса», вул. Привокзальна, 3, м. Бориспіль, 08304).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати  Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003,  т/факс 24-00-23 та e-mail: vetupravlinnia@ukr.net,  viddil_bhp@ukr.net.

         

Перевірки харчоблоків в освітніх закладах Миколаївської області

З метою попередження і недопущення виникнення спалахів гострих інфекційних захворювань та харчових отруєнь, забезпечення належного контролю за станом дотримання вимог законодавства про харчові продукти в ході організації харчування в загальноосвітніх навчальних закладах та дошкільних навчальних закладах Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області здійснюються інспектування харчоблоків освітніх закладів у сфері безпечності харчових продуктів.

Державними інспекторами за 2020 рік, в закладах освіти проведено 412 інспектувань в тому числі 204 ДНЗ та 208 ЗОШ. За результатами інспектувань закладам освіти видано 229 приписів; відібрано 375 зразкiв харчових продуктiв. За результатами лабораторних дослiджень, проведених для цiлей державного контролю, виявлено 15 випадкiв невiдповiдностi харчових продуктiв, в тому числi у 4 виявлення нітратів в овочах та у 6 виявлення немолочних жирiв у маслi солодковершковому. Харчовi продукти, що не вiдповiдають показникам безпечностi вилученні з обiry.

За виявленні порушення та не виконання вимог приписів державних інспекторів, у сфері безпечності харчових продуктів, відносно закладів освіти винесено чотири постанови на загальну суму 155 568грн.

Основні порушення на харчоблоках: не запроваджена система НАССР; відсутня система простежуваності; не дотримуються гігієнічні вимоги до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення, під час операцій із харчовими продуктами та між такими операціями; відсутність природньої або механічної вентиляції; не забезпечено дотримання законодавства щодо зберігання і утилізації (знищення) харчових та інших відходів; не задовільний санітарний стан харчоблоків; не відповідність води, що використовується у виробництві харчових продуктів (у технологічному процесі та/або є інгредієнтом), вимогам установленим до води питної.

Згідно ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» за невиконання, несвоєчасне виконання законних вимог (приписів) посадової особи компетентного органу, його територіального органу щодо усунення порушень законодавства про харчові продукти та корми – тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб – підприємців – у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат.

ЩОДО ПРОГРАМИ УРЯДУ «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

В країні продовжує діяти Урядова програма «Доступні ліки», яка почала свою роботу з квітня 2017 року. Програмою запроваджено вагоме фінансова підмога населенню. Програма реімбурсації (англ. reimbursement — виплата компенсацій) дає можливість отримувати потрібні ліки від держави безоплатно або з незначною доплатою. Програма розрахована для  пацієнтів, що мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу чи бронхіальну астму. Пацієнти можуть отримати потрібні їм ліки за рецептом сімейного лікаря в аптеці безоплатно або з незначною доплатою.В програму входять ліки як українських виробників, так і іноземних, зокрема, виробників з таких країн як Угорщина, Німеччина, Румунія, Польща, Швейцарія, Франція, Ізраїль, Індія.З квітня 2019 року програма реімбурсації перейшла в адміністрування Національної служби здоров’я України і почала працювати за новими правилами – відпуск лікарських засобів відбувається за електронними рецептами. Це дає змогу споживачу придбати необхідні ліки в будь-якій аптеці, що бере участь в програмі «Доступні ліки». Найменування препаратів, що входять до програми, їх виробники, граничні ціни та суми відшкодування зазначаються в Реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Такі реєстри переглядаються двічі на рік та затверджуються наказами Міністерства охорони здоров’я України.В серпні поточного року затверджено новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Новий Реєстр містить 264 позиції лікарських засобів, 85 з яких повністю безоплатні для пацієнтів. Це – на 8 лікарських засобів більше, ніж було раніше. З 264 лікарських засобів 200 передбачено для лікування серцево-судинних захворювань, 48 – для діабету ІІ типу, 15 – для бронхіальної астми та один лікарський засіб для лікування ревматичних хвороб. Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області здійснює державне спостереження у сфері ціноутворення шляхом проведення щомісячного моніторингу державних регульованих цін на лікарські препарати, які внесені до реєстру. За поточний рік моніторингом охоплено 25 аптечних закладів та перевірено більш як 124,5 тис. цін  на такі препарати, порушень не виявлено.

Повідомлення RASFF стосовно виявлення Salmonella Enterica ser. Enteridis у замороженому м’ясі птиці

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF №2020.5100 та №2020.5100-fur2 стосовно виявлення Salmonella Enterica ser. Enteridis у замороженому м’ясі птиці   експортованого з Польської Республіки (виробник: Piko Bis Zaklad Rozb. Drob. Sp.z.o.o.Sp.K. № PL 20634303 WE, Suwalki; Cedrob S.A. № PL 14023901, Ciechanow; оптовик: AMP Logistyka Sp. zoo, № PL 14201101 WE, Plonsk; фермер: Przemysław Koźlakiewicz, № WNI 14137145, Szreńsk) до окремих держав-членів ЄС та до України (холодильний склад, що розташований за адресою: вул. Лідавська, 1, м. Луцьк, Волинська область, 43000).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати  Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 24-00-23 та e-mail: dpssmykolayiv@dpssmk.gov.ua, insp_oblvet.mk@ukr.net.

На території області розпочався мисливський сезон

На території області розпочався мисливський сезон. Тож Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу на небезпеку та ризик споживання м’яса впольованих диких тварин і особливо кабанів без проведення ветеринарно-санітарної експертизи туш.

Ветеринарно-санітарна експертиза мисливських тварин – це комплекс діагностичних і спеціальних досліджень, які проводяться органами державної ветеринарної медицини для оцінки епізоотичної ситуації та визначення стану захворювань серед мисливських видів тварин.

Тому користувачі мисливських угідь повинні інформувати державного інспектора ветеринарної медицини про невластиву поведінку диких кабанів та підозрілі випадки їх загибелі.

Держпродспоживслужба області повідомляє, що дикі кабани є переносниками заразних хвороб, і у першу чергу спільних для тварин та людей.

Серед різноманіття хвороб особлива увага приділяється захворюваності диких кабанів на африканську чуму свиней, класичну чуму свиней, сказ, трихінельоз, лептоспіроз, бруцельоз, хворобу Ауєски. Держпродспоживслужбою постійно проводиться моніторинг найбільш розповсюджених заразних захворювань диких тварин для прогнозування епізоотичної ситуації.

Захворювання на трихінельоз залишається актуальною проблемою ветеринарної медицини багатьох країн світу, адже збудники циркулюють серед диких і синантропних тварин, що й спричиняє часте виникнення осередків трихінельозних вогнищ.

Держпродспоживслужба закликає звертати особливу увагу на небезпеку та ризик споживання м’яса диких кабанів без проведення ветеринарно-санітарної експертизи туші, дотримуватись вимог термічної обробки при приготуванні страв з м’яса, не купувати м’ясної продукції на стихійних ринках, не згодовувати домашнім тваринам харчові відходи та запобігати їх контакту з дичиною, проводити регулярну дератизацію стійлових приміщень у приватних садибах.

Ще раз наголошуємо, що м’ясо та інші продукти мисливського промислу повинні обов’язково проходити ветеринарно-санітарну експертизу для забезпечення впевненості у тому, що вжита дичина не завдасть шкоди здоров’ю людини.

Держпродспоживслужбою для виконання покладених на неї завдань, у першу чергу – забезпечення епізоотичного благополуччя країни і, як наслідок, забезпечення населення безпечною і якісною продукцією, і надалі вживатимуться необхідні заходи державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду.

Кожному мисливцю необхідно пам’ятати про небезпеку, яку може спричинити африканська чума свиней і самому бути обачному щодо цього захворювання.

Африканська чума свиней (АЧС) – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає домашніх та диких свиней незалежно від породи, віку та статі.

Зважаючи на складну епізоотичну ситуацію в Україні із захворюваністю на АЧС, нагадуємо мисливцям прості правила щодо недопущення даного захворювання на території області: уникайте забруднення вашого мисливського спорядження кров’ю дичини, мийте руки, змінюйте одяг та взуття після полювання, дезінфікуйте транспортні засоби при відвідуванні мисливських угідь.

Обробляти туші добутих тварин в спеціально облаштованих місцях на території мисливських господарств. М’ясо використовувати в їжу лише після отримання висновку лабораторних досліджень.

Усі загиблі дикі кабани (в тому числі які загинули внаслідок ДТП), а також добуті під час полювання чи проведення інших заходів повинні бути досліджені на АЧС.

При підозрі захворювання, чи загибель тварин на АЧС терміново сповіщайте фахівців ветеринарної медицини, або територіальні підрозділи Держпродспоживслужби в Миколаївської  області.

Повідомлення RASFF щодо виявлення несанкціонованого новітнього харчового інгредієнту в харчовій добавці та незадекларованої гірчиці у кетчупі, що експортувався з Франції

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF № 2020.5126 та № 2020.4924-fup2.

Відповідно до повідомлення RASFF від 23.11.2020 № 2020.5126, виявлено несанкціоновану речовину – оксид етилену (0.14; 2.7; 7; 7.7 mg/kg – ppm) у вилущеному насінні кунжуту, що експортувалось з Індії  (експортер: Dhaval Agri Exports, Rajkot, Gujarat) до Австрійської республіки (отримувач: Lesaffre Austria AG, Wiener Neudorf) та до України (отримувач: ТОВ «Лесаффр» Україна», вул. Бориспільська, 9, буд. 91, м. Київ, 02099, t.golikova@lesaffre.com).

Відповідно до повідомлення RASFF від 17 листопада 2020 року № 2020.4924-fup2, виявлено незадекларовану гірчицю у кетчупі, що експортувався з Франції (виробник: Conservoir Provencal Cabanon, Camaret Sur Aigues) до Нідерландів (постачальник: Spar International B.V., Amsterdam) та до України (отримувач: ТОВ «SPAR Луганськ», вул. Курчатова, 7, м. Луганськ, 91031).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 24-00-23 та e-mail  viddilbhp@dpssmk.gov.ua .

         

ДОТРИМАННЯ УМОВ ДОКУМЕНТУВАННЯ УПРАВЛІНСЬКОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Відповідно до абзацу 2 пункту 150, Розділу ІІІ «Організація документообігу та виконання документів» Постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності» Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ від 07.11.2018 № 992, від 17.04.2019 № 375, від 19.02.2020 № 119, від 05.02.2020 № 123, від 19.02.2020 № 128, від 26.02.2020 № 171, від 09.09.2020 № 799, передбачено що: у разі   відсутності додатків, зазначених у документі, або окремих аркушів, а також за наявності помилок в оформленні документа, що унеможливлює його виконання (відсутність підпису, відбитка печатки, грифу затвердження тощо), документ не реєструється і повертається відправникові із зазначенням причини повернення або йому повідомляється про повернення документа телефоном.

З огляду на вище зазначене ВСІ вхідні документи що мають ознаки наявності помилок в оформленні документа, що унеможливлює його виконання (відсутність підпису, відбитка печатки, грифу затвердження тощо), не реєструються.

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області наголошує на необхідності дотримання Постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55.

Повідомлення RASFF стосовно виявлення міграції первинних ароматичних амінів (0,37 мг/кг – ppm) з порціонних ложок, що експортувалися з Фінляндії

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло повідомлення через систему швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 13 листопада 2020 року  № 2020.4964-fup, стосовно виявлення міграції первинних ароматичних амінів (0,37 мг/кг – ppm) з порціонних ложок, що експортувалися з Фінляндії (виробник: Fiskars Finland Oy Ab, Helsinki) до України (отримувачі: ТОВ «Світ-Україна», вул. Київська, 8, м. Вишневе, Київська обл., 08132; ТОВ «Т2 СТРОЙ», просп. Повітрофлотський 92 Б, м. Київ, 03036 ).

Відповідно до статті 20 та статті 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», з метою запобігання забрудненню харчових продуктів ароматичними амінами при контамінації з порціонними ложками, оператори ринку, діяльність яких пов’язана з обігом порціонних ложок повинні інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003,т/факс 24-00-23 та e-mail   viddilbhp@dpssmk.gov.ua .

Право споживача на захист своїх прав державою

Законом України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-ХІІ (далі Закону) передбачено  право споживача на захист своїх прав державою.  Відповідно до ст. 26 Закону Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів.

У разі неможливості вирішити проблемні питання самостійно, споживач має право за захистом своїх прав звернутися до Держпродспоживслужби. Так, спеціалістами управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області розглянуте звернення споживача, щодо порушення термінів виконання замовлення на виготовлення корпусної меблі приватною фабрикою в м. Миколаєві. На підставі погодження Держпродспоживслужби на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) Головним управлінням здійснена позапланова перевірка  за зверненням споживача. Під час проведення якого встановлено, що на початковому етапі замовник і виконавець дійшли усної домовленості про виготовлення та встановлення корпусної меблі за індивідуальним замовленням замовника. Споживачем була внесена передплата в розмірі сорока тисяч грн. відповідно до оформленого товарного чеку. Відсутність документального підтвердження, яким визначені усі умови усної домовленості між сторонами, нажаль, унеможливлювало визначити терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. На момент проведення перевірки, виконавцем забезпечено часткове виконання усної домовленості щодо установки корпусної меблі, яке підтверджено наданим фото споживачем. За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) Головним управлінням надано суб’єкту господарювання  Припис про припинення порушень прав споживача в частині забезпечення 100%-го виконання робіт та підписання відповідного договору із гарантійними зобов’язаннями виробника, який був виконаний фізичною особою підприємцем у визначений термін.  За встановлені порушення законодавства щодо захисту прав споживачів, суб’єкта господарювання притягнуто до адміністративної відповідальності.

КЕЙС: Як написати заяву до територіального органу  Держпродспоживслужби, у разі порушення Ваших прав, як споживача?

 

Права споживача

У разі, якщо у Вас, як споживача послуги чи товару, виник конфлікт з продавцем (виробником, виконавцем послуги) і цей конфлікт залишається невирішеним на рівні продавець-споживач, то одним із способів захисту своїх прав є звернення із заявою про порушення прав у територіальний орган Держпродспоживслужби, основним завданням якого відповідно до статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» є захист прав споживачів.

Вам знадобиться:

 • чек, що підтверджує покупку товару (предмету спору) із зазначеними в ньому реквізитами продавця, датою укладення угоди купівлі-продажу, вартістю товару;
 • копію договору (якщо такий є);
 • копії гарантійних документів на товар;
 • письмові докази порушення Ваших прав: листування з продавцем, тобто, Ваша письмова претензія з відміткою про вручення її другій стороні конфлікту (або копією поштового повідомлення), письмову відмову продавця (при її наявності), акти досліджень, висновки експертиз.

Інструкція:

 1. Для того, щоб Ваша заява була розглянута у визначені терміни і були вжиті заходи до порушника, необхідно додати до заяви відповідні докази (перелік дивіться вище);
 2. Після збору доказової бази можна приступати до написання заяви про відмову продавця (виробника) в реалізації прав споживача, передбачених Законом України «Про захист прав споживачів»;
 3. Отже, в «шапці» заяви необхідно вказати адресата, свої прізвище, ім’я, по батькові, адресу, телефон (для зворотного зв’язку);
 4. Далі в основній частині описується суть проблеми: коли, де, ким і за яких обставин були порушені Ваші права; вказується факт звернення до продавця з проханням надання допомоги в реалізації Вами права, передбаченого Законом України «Про захист прав споживачів» (заміни товару на аналогічний, повернення грошей, усунення недоліків). За наявності письмового договору – зробіть посилання на обов’язки продавця і права покупця відповідно до нього;
 5. За результатом викладених фактів у заяві, з посиланням на норми законодавства («На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 42, 50 Конституції України, Закону України “Про звернення громадян”, ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів») Ви звертаєтесь із проханням: провести перевірку за фактом порушення прав споживача, прийняти рішення за фактом порушення прав, повідомити Вас про результати розгляду заяви. Далі вкажіть дату і підпишіть заяву.

Порада:

Заява пишеться в двох примірниках, один з яких залишається у Вас (з відміткою про отримання відповідним територіальним органом Держпродспоживслужби або з доданим до нього поштовим повідомленням про вручення).

Законодавча база:

 • Конституція України
 • Цивільний кодекс України
 • Закон України «Про захист прав споживачів”

Повідомлення RASFF щодо виявлення Listeria monocytogenes у сирі козячому

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF № 2020.4474-fup 38.

Відповідно до повідомлення, виявлено Listeria monocytogenes у сирі козячому, що експортувався з Нідерландів (виробник Bettinehoeve BV, Etten Leur) до країн-членів ЄС, зокрема до України (отримувач: ТОВ «Дейрі Смарт Трейдінг», вул. Підвисоцького, 6В, м. Київ, 01103).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати  Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: пр-кт. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, т/факс 24-00-23 та e-mail: vetupravlinnia@ukr.net,  viddil_bhp@ukr.net.