На Миколаївщині відбувся зональний семінар-практикум з підготовки команд до участі у змаганнях «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» зі спортивного орієнтування

15 жовтня 2025 року Миколаївським обласним Центром національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді (далі – МОЦНПВТК УМ) проведено зональний семінар-практикум «Підготовка команди для участі у змаганнях «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» зі спортивного орієнтування у 2025/2026 навчальному році». Захід зібрав майже 30 педагогів-ентузіастів з Березнегуватської, Галицинівської, Казанківської, Миколаївської, Мішково-Погорілівської, Новобузької, Новоодеської,  Ольшанської, Первомайської (селищної) територіальних громад.

Теоретичний блок семінару включав питання організації навчання спортивному орієнтуванню на початковому рівні та підготовки команд до участі у змаганнях.

У вітальному слові в.о. директора МОЦНПВТК УМ Тетяна АНДРІЙЧУК підкреслила як важливо в наші складні часи приділяти увагу різнобічному та повноцінному розвитку дітей, піклуватись про їх фізичне та психологічне здоров’я. І спортивне орієнтування може стати важливим інструментом на цьому шляху. Вона наголосила на полідисциплінарності спортивного орієнтування, яке вимагає виявлення знань і вмінь з різних галузей, поєднує інтелектуальні вміння з фізичною витривалістю, вчить приймати рішення у нестандартних умовах та розвиває командний дух.

Про організаційні аспекти й особливості проведення змагань «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги», етапи, правила реєстрації команд та роботу мандатної комісії розповіла Олена МОШКІВ, головний спеціаліст Всеукраїнського центру здоров’я населення «Агенція учнівського, студентського та масового спорту України».

Методист МОЦНПВТК УМ Володимир ТРОЩЕНКО представив учасникам нормативну документацію для підготовки до змагань: правила проведення стартів, регламенти, а також зупинився на основних аспектах підготовки команди у закладі освіти, організації навчального процесу та варіантах проведення шкільних етапів «Пліч-о-пліч» зі спортивного орієнтування. Особливу увагу він приділив практичним аспектам — організації занять на місцевості, тренуванням у приміщенні та сучасним підходам, зокрема кіберорієнтуванню як важливому елементу підготовки юних орієнтувальників.

Методист МОЦНПВТК УМ Дар’я МАРТИНОВА ознайомила присутніх з основними навичками, які в першу чергу потрібно опанувати вчителям фізичної культури, щоб у подальшому передати ці знання та вміння своїм учням.

У ході практичної частини організатори запропонували учасникам семінару спробувати свої сили у двох варіантах орієнтування: у штучно створеному на подвір’ї МОЦНПВТК УМ невеликому лабіринті та на місцевості – у Манганарівському сквері м. Миколаєва. У такий спосіб  педагоги лише перевірили свої навички, а й на власному досвіді відчули, з якими труднощами можуть зіткнутися їхні вихованці під час змагань.

Завершення семінару пройшло в атмосфері обміну досвідом та конструктивного діалогу. Учасники відзначили, що подібні практикуми — це не лише ефективна форма підвищення професійної майстерності, а й можливість сформувати активну спільноту педагогів, які рухаються пліч-о-пліч у справі виховання фізично сильного, патріотично свідомого покоління.

За підсумками семінару учасники отримали збірку з корисними посиланнями на інформаційні і навчальні ресурси та сертифікати про проходження семінару.