Історія Центру

   1947 рік – відкрила свої двері дитяча туристсько-екскурсійна станція. З цього часу і починається історія Миколаївського обласного Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Перше приміщення закладу розміщувалося вулиці 8 Березня, майже на околиці північно-західної частини м. Миколаєва.

     Першою значною подією в житті станції став обласний зліт юних мандрівників-краєзнавців, який відбувся в серпні 1949 року.

 

    Першим директором, який зробив великий внесок у скарбницю туристсько-краєзнавчого руху 40-50-х років, став Рубінштейн Теодор Нафтулович, ініціативна, енергійна людина, яка повністю віддала усі сили, знання, досвід справі створення, розвитку, процвітання дитячого закладу. 

      Вже у 1951-52 навчальному році при обласній дитячо-екскурсійній туристичній станції працювало 10 гуртків, у яких навчалось 240 юних миколаївців. Своєрідною сторінкою в історії станції став 1959 рік. 17 травня 1959 року в Лісках, на березі Бузького лиману, зібралось на Перший міський зліт 600 піонерів м. Миколаєва.

 

     У 60-70-ті роки дитяча туристсько-екскурсійна станція стає обласним авторитетним центром позашкільної роботи з туризму, краєзнавства. Велика заслуга в цьому директора станції Бутенко Марії Костянтинівни.

 

   Заслуговує на увагу добре поставлена робота юних археологів. В 1960 році було створено товариство юних археологів, яким керував учитель історії школи-інтернату № 5 м. Миколаєва Малютін М.М. Юні археологи більше 10 років входили до складу Ольвійської експедиції АН УРСР під керівництвом член-кореспондента Л.М. Славіна і три сезони працювали в експедиції на озері Донузлав.

 

  1972 рік – команда Миколаївської області вперше бере участь у змаганнях зі спортивного орієнтування серед збірних команд шкіл областей Південної зони УРСР. Для підготовки до змагань такого виду з 1973 року проводяться обласні змагання зі спортивного орієнтування, в яких беруть участь 15 команд. А у травні 1977 р. зональні змагання Південної зони України зі спортивного орієнтування проводились у Миколаївській області в Мар’їному урочищі Баштанського району.

 

   З 1979 року з метою розвитку в учнів інтересу до геології, знайомства із новими методами пошуків корисних копалин обласна станція юних туристів проводить обласні зльоти юних геологів. У програму зльоту входили змагання з мінералогії і петрографії, гідрологічних і радіометричних досліджень, шляхового апробування.

   З метою якісного розвитку туризму в школах області, підвищення практичних знань педагогічних кадрів з 1980 року починають проводитися змагання учителів загальноосвітніх шкіл з туристичного багатоборства.

 

   90-ті роки – нелегкі, перебудовні роки в роботі станції. Директором була призначена Горбова Т.О., досвідчений педагог, хороший організатор і грамотний керівник.

 

1992 рік – рішенням сесії облвиконкому станція була перейменована в обласний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді.

 

 1995 рік – при Центрі створено наукове товариство учнівської молоді “Промінь”, яке успішно працює і понині, охоплюючи талановиту та обдаровану молодь, що бажає займатися науковою діяльністю в секціях історико-географічного відділення Малої академії наук України.

 1997 рік – при Центрі туризму створений Музей, що розповідає про історію закладу. В 2005 році він отримав звання “Зразкового”.

 

  2003 рік – при Центрі створено обласне відділення Всеукраїнського громадського дитячого руху “Школа безпеки”.

 З 2006 року спільно з ГУ МНС України в Миколаївській області проводяться обласні змагання школярів “Школа безпеки”. А в 2007 році команда Центру (керівник Мезінов О.А.) посіла І місце у ІІ Міжнародному (VІІ Всеукраїнському) зборі-змагання юних рятувальників “Школа безпеки”. В 2011 році команда обласного відділення предаставляла країну на Міжнародних змаганнях юних рятувальників де посіли друге місце

 

  В 2006 році започатковано проведення Міжрегіональної конференції учнівської молоді “Мій рідний край, моя земля очима сучасників”, що збирає юних дослідників-краєзнавців не лише області, а й України.

 

 

  2005 рік – вперше проведено обласний фінал дитячо-юнацької військово-спортивної патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”) Українського козацтва.

 

 

   З 2006 року відновлено проведення обласних змагань педагогічних працівників з туристського багатоборства.

   Початок нового тисячоліття став щедрим на перемоги. У нашій скарбничці медалі Чемпіонів України з туризму серед юнаків (2008 рік), кубки призерів Чемпіонату України з пішохідного туризму серед юнаків 2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 років, Кубок України з пішохідного туризму серед дорослих 2007 року, перемога у Чемпіонаті України з туристсько-спортивних походів учнівської молоді 2007, 2009 років.

 kollectiv

  В 2011 році відповідно до рішення Миколаївської РЕР з питань ліцензування та атестації заклад було атестовано з відзнакою.

  Діяльність закладу високо оцінена медалями та дипломами Асоціації позашкільних закладів України, Міжнародного академічного Рейтингу популярності «Золота Фортуна», міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Національної академії педагогічних наук України.

Зараз навчально-виховний процес в закладі забезпечують 55 педагогічних  працівників, які докладають багато зусиль, щоб удосконалювати творчу роботу з дітьми. 52 з них мають вищу освіту. В закладі працюють 6 докторів наук, 6 кандидатів наук,3 заслужених працівники освіти, 2 заслужених працівників туризму, 7 майстрів спорту, 9 керівників гуртків-методистів, 2 судді національної категорії, 25 «Відмінників освіти» України.  Багато працівників Центру нагороджено дипломами Українського державного центру туризму і краєзнавства. Грамотами управління освіти і науки облдержадміністрації за високі показники в навчанні і вихованні підростаючого покоління засобами туризму і краєзнавства нагороджені усі керівники творчих об’єднань, методисти Центру.

2017 рік ювілейний. Заклад святкує своє 70-річчя!