XV Всеукраїнська конференція «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» об’єднала учнівську і студентську молодь з усієї України

7 – 9 листопада 2024 року в режимі онлайн відбулась ХV Всеукраїнська краєзнавча конференція учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» (далі – Конференція). Організована Миколаївським обласним центром національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді (МОЦНПВТК УМ), спільно з Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді (УДЦНПВКТУМ) та за підтримки департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації, ця конференція стала платформою для зібрання найталановитіших молодих дослідників-краєзнавців із 22 областей України та м. Києва.

Перший етап конференції, який відбувся заочно, зібрав понад 320 статей здобувачів закладів загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти. Відповідно до умов Конференції, оргкомітетом здійснено попередній відбір робіт і до участі в очному етапі запросили 156 юних краєзнавців із різних куточків України.

Урочисте відкриття заходу пройшло на офіційному YouTube-каналі МОЦНПВТК УМ (перегляд доступний за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=7kQKsqT4Tr4&t=986s). З вітальним словом до учасників заходу звернулись: Алла Веліховська, директор департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації, в.о. директора УДЦНПВКТУМ Наталія Савченко, голова Національної спілки краєзнавців України Олександ Реєнт та в.о. директора МОЦНПВТК УМ Тетяна Андрійчук.

Юні дослідники-краєзнавці презентували результати своїх досліджень у шести секціях: «Культура рідного краю та музейна справа», «Історичне краєзнавство», «Географічне краєзнавство та геологія», «Археологічне краєзнавство», «Екологічне краєзнавство», «Етнографічне краєзнавство».

Кожна секція Конференції була справжньою платформою для обміну досвідом, знаннями та ідеями. Попри обмеження війни, учасники продемонстрували неймовірний рівень підготовки, а їхні дослідження охоплювали різні аспекти історії, культури і сьогодення рідного краю. До керівництва секцій організатори запросили знаних краєзнавців-дослідників, фахівців культурно-освітніх закладів і природоохоронних установ, представників органів центральної влади та місцевого самоврядування, науковців провідних закладів вищої освіти Миколаєва.

Учнівська і студентська молодь презентувала доповіді, присвячені історичним подіям і видатним особистостям минулого й сьогодення, звичаям, обрядам та традиціям своїх предків, маловідомим сторінкам історії Малої та Великої Батьківщини, природним ресурсам своїх регіонів, особливостям ландшафтів, а також питанням екологічної безпеки; пропагувала ідеї збереження і популяризації місцевих культурних цінностей та археологічних об’єктів; дискутувала щодо актуальних питань захисту навколишнього середовища і шляхів відновлення знищених внаслідок російсько-української війни природних ресурсів й історико-культурних пам’яток. Виступи учасників

відзначалися глибиною досліджень та ретельністю підбору джерел, а результати проведеної роботи – прикладним характером і значними подальшими перспективами.

В умовах війни юні дослідники продемонстрували, що знання рідної культури, природи та історії є частиною національного спротиву. Виступи учасників у кожній секції підтвердили, що молодь України — це нове покоління захисників своєї землі, готових зберігати і популяризувати надбання рідного краю.

У ході урочистого закриття Конференції організатори та керівники секцій висловили подяку всім учасникам та їхнім педагогам за високий рівень підготовки та зацікавленість у дослідженні рідного краю. За результатами заходу юні краєзнавці отримають електронні сертифікати учасників та збірник матеріалів конференції, а доповіді, які були відзначені керівниками секцій, увійдуть у збірку кращих робіт ХV Всеукраїнської краєзнавчої конференції «Мій рідний край, моя земля очима сучасників».

Дякуємо всім талановитим юним краєзнавцям за цікавий внесок у дослідження рідного краю та запрошуємо на наступну, ХVІ Всеукраїнську краєзнавчу конференцію у 2025 році!