19 лютого 2025р. педагогами Миколаївського обласного Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді проведено першу зустріч в рамках семінару-практикуму «Діяльність музею в сучасному освітньому просторі», до участі в якому долучилися педагоги, керівники шкільних музеїв закладів освіти з Миколаївської, Первомайської, Південноукраїнської, Новобузької, Баштанської, Братської, Березнегуватської, Врадіївської, Веселинівської, Вільнозапорізької, Доманівської, Дорошівської, Єланецької, Казанківської, Кривоозерської, Куцурубської, Нечаївської, Новомарївської, Куцурубської, Снігурівської територіальних громад.
Під час зустрічі відбулось обговорення актуальних питань та проблем щодо роботи музеїв при закладах освіти.
Одна з таких проблем пов’язана з російськими обстрілами. На території Миколаївської області зафіксовано пошкодження 120 навчальних закладів. Значна кількість таких закладів – це школи, які повністю зруйновані чи пошкоджені. Разом з навчальними закладами відповідно знищено або пошкоджено і колекції шкільних музеїв. Багато навчальних закладів сьогодні працюють в он-лайн режимі і не опалюються. Як зберегти експонати? На це питання відповіла старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею Катерина Барбаянова. З учасниками зустрічі пані Катерина відверто розповіла про помилки та проблеми, з якими стикнулись музейні працівники при намаганні захистити експонати обласного краєзнавчого музею, поділилася інформацією про зберігання та збереження музейного фонду, ознайомила з нормативними документами, які регулюють діяльність щодо збереження музейних фондів під час воєнних дій. Наголосила про необхідність цифровізації музейних фондів.
Не менш болюче є питання фінансової підтримки шкільних музеїв. Про залучення грантових програм для трансформації музейного простору розповіла Ганна Требух, в.о. директора, старший зберігач фондів Баштанського краєзнавчого музею. Пані Ганна зробила аналіз грантових програм, поділилась досвідом написання, захисту та реалізації проєктів, надала практичні рекомендації щодо співробітництва з громадськими інституціями.
Діяльність музею при закладах освіти в сучасних умовах не тільки можлива а і потрібна, і однією з форм активізації цієї роботи є залучення дітей до участі у масових заходах. Методист екскурсійного-краєзнавчого відділу Миколаївського обласного Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді Олена Дьоміна, анонсувала проведення обласного фестивалю «Музейні перлини Миколаївщини», що невдовзі стартує в області.
Учасники висловили загальну думку , що шкільний музей в сучасних умовах – це необхідна складова виховного процесу в закладах освіти та реальний інструмент формування національної ідентичності, ефективний механізм збереження історичної пам’яті та культурної спадщини.