Цікавий та різноманітний фестиваль «Музейні перлини Миколаївщини»

З 25 лютого по 15 березня 2025 року в режимі онлайн відбувся обласний фестиваль шкільних музеїв «Музейні перлини Миколаївщини» (далі – Фестиваль). Організатори заходу – Миколаївський обласний Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді (далі – МОЦНПВТК УМ), за підтримки Миколаївського обласного краєзнавчого музею та Туристично-інформаційного центру Миколаївської міської ради.

Програма Фестивалю включала в себе різноманітні заходи: панельну дискусію «Життя шкільного музею в сучасних реаліях», фотовиставку «Перлина нашого музею», подкаст «Музейні історії», заняття з музеєзнавства Відкритої краєзнавчої школи «Час шукати, пізнавати, дивуватись і відповідати!» та конкурс юних екскурсоводів «Музейна скарбниця Миколаївщини». Заходи Фестивалю висвітлювались у мережі Facebook на сторінках закладів освіти та краєзнавчо-екскурсійного відділу МОЦНПВТК УМ (https://www.facebook.com/groups/1983694465247453).

До участі у різних заходах Фестивалю долучилися представники закладів освіти Миколаївської області – учні (вихованці), педагоги, керівники шкільних музеїв Братської, Березнегуватської, Врадіївської, Веселинівської, Веснянської, Олександрівської, Доманівської, Дорошівської, Мішково-Погорілівської, Єланецької, Казанківської, Нечаянської, Новомар’ївської, Снігурівської територіальних громад та м. Миколаєва, Нового Бугу, Баштанки і Первомайська.

Неабиякий інтерес учнівської молоді викликала фотовиставка «Перлина нашого музею», у ході якої учасники хизувались унікальними експонатами  своїх шкільних музеїв – не лише демонстрували їх світлини, але ї надавали детальний опис, який допомагає краще з’ясувати історію предмета, його шлях до музею, особливості і спосіб використання.

Цілісне уявлення про музей закладу освіти і його експозиції допомагав створити подкаст «Музейні історії» (долучились 11 музеїв з 5 територіальних громад області). Його учасники у форматі коротких відеороликів розповідали про діяльність музею і його функціонування в сучасних умовах. Амбітним планом організаторів є створення узагальнюючого відеоальманаху «Музейна Миколаївщина», який би презентував і пропагував шкільні музеї нашої області.

Справжньою родзинкою Фестивалю став обласний конкурс юних екскурсоводів «Музейна скарбниця Миколаївщини». Наважились пройти його складні етапи команди екскурсоводів музеїв Сирівської гімназії Врадіївської селищної ради, Новобузького центру позашкільної освіти «Твій простір» Новобузької міської ради, Щербанівського ліцею ім. Героя Соціалістичної Праці М.М. Рябошапки Дорошівської сільської ради, Миколаївської гімназії №24 Миколаївської міської ради, Первомайської гімназії №5 Первомайської міської ради та Мішково-Погорілівського ліцею Мішково-Погорілівської сільської ради.

Безпосередньому проведенню конкурсу передувало заняття Відкритої краєзнавчої школи «Час шукати, пізнавати, дивуватись та відповідати!», яке для усіх охочих 1 березня 2025 року в режимі онлайн провела Наталя Софієнко, завідувачка науково-експозиційного відділу Миколаївського обласного краєзнавчого музею.

У ході конкурсу юні екскурсоводи змагались на трьох етапах: «Презентація експозиції музею», «Конкурс знавців музейної справи» та «Конкурс експромт». Оцінювало конкурсантів компетентне журі, до складу якого увійшли фахівці комунальних музеїв м. Миколаєва та області, викладачі закладів вищої освіти, представники органів охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.

Цікавими і пронизаними любов’ю до рідного краю були презентації експозицій музеїв за темою «Моя маленька Батьківщина», побудовані на основі власних експонатів та пам’ятних місць населеного пункту. Але найбільше вразив членів журі виступ наймолодшої учасниці конкурсу Стефанюк Анастасії, екскурсовода музею Новобузького ЦПО «Твій простір» (керівник Лісковська І.П.), яка і стала переможцем цього етапу. Трохи поступились Лопуга Катерина та Виноградська Анастасія (ІІ місце, Мішково-Погорілівський ліцей, керівник Колеснікова В.В) і Наумова Ярослава та Степаненко Анастасія (ІІІ місце, Первомайська гімназія №5, керівник Парова М.С.).

Традиційно складним етапом є «Конкурс знавців музейної справи», у ході якого учасники демонструють уміння опису музейного предмету. Найкраще з цим завданням упорались юні екскурсоводи Сирівської гімназії Діденко Ірина та Хархалуп Владислава (керівник Бетлій Л.С). На другому місці команда Мішково-Погорілівського музею; третіми стали Балаклецька Вероніка та Бершадський Артем (Миколаївська гімназія №24, керівник Самчук Т.Г.).

Найбільш цікавим та творчим етапом заходу є «Конкурс-експромт». Він передбачає оформлення учасниками експозиції на уявній музейні вітрині з визначеного методом жеребкування набору експонатів, складання тексту екскурсії, її презентації та захисту. У боротьбі музеєзнавчих знань і креативу перемогу здобули юні екскурсоводи Щербанівського ліцею ім. Героя Соціалістичної Праці М.М. Рябошапки; друге місце вибороли представники Сирівської гімназії, третій результат продемонстрували учні Миколаївської гімназії №24.

15 березня в режимі онлайн відбулось урочисте закриття фестивалю шкільних музеїв «Музейні перлини Миколаївщини». Усіх присутніх організатори запросили на віртуальну екскурсію Музеєм Майдану (Національним музеєм Революції Гідності), який провела Вікторія Бойко, наукова співробітниця цієї установи. Кульмінацією заходу стало нагородження переможців і призерів загального заліку обласного конкурсу юних екскурсоводів «Музейна скарбниця Миколаївщини»:

І місце – Лопуга Катерина, Виноградська Анастасія, екскурсоводи Військово-історичного музею Мішково-Погорілівського ліцею (керівник Колеснікова В.В);

ІІ місце – Погорілий Єгор, Козодой Іван, екскурсоводи шкільного історичного музею «Пам’ять» Щербанівського ліцею ім. Героя Соціалістичної Праці М.М. Рябошапки (керівник Воропай Л. Б.);

ІІІ місце – Діденко Ірина, Харлахуп Владислава, екскурсоводи історико-краєзнавчого музею «Музей історії села Сирове та школи» Сирівської гімназії (керівник Бетлій Л.С).

Усі лауреати Конкурсу будуть нагороджені грамотами МОЦНПВТК УМ, а переможці і призери загального заліку отримають ще і невеличкі подарунки від Миколаївського обласного краєзнавчого музею та Туристично-інформаційного центру м. Миколаєва.

Дякуємо усім учасникам та їхнім керівникам за якісну підготовку матеріалів і цікаві екскурсії. Бажаємо подальших успіхів в роботі музеїв при закладах освіти!