Дитяча археологічна школа в с. Крива Балка

25641З 20 по 23 серпня 2017 р. недалеко від м. Миколаєва в районі с. Крива Балка (Миколаївський район) була проведена дитяча археологічна школа (керівники: Запорожець О.В., Бондаренко Д.В., Смирнов О.І.). В незвичайній школі взяли участь учні Кривобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Проведенню школи сприяла спонсорська допомога заступника голови Миколаївської районної ради Мухарського І.Г. та голови Кривобалківської сільської ради Мухарського Ф.Г.

Робота школи полягала в проведенні розвідувальних шурфовочних робіт в районі знаменитих «Бондарівських джерел».

Результатами робіт стало виявлення приблизних кордонів поселення доби пізньої бронзи. На його території були закладені шурфи, в яких зафіксований культурний шар потужністю до 0,40 м із залишками життєдіяльності давньої людини, представленими кістками тварин та уламками посуду, виготовленого без допомоги гончарного кола. Досліджене поселення, вірогідно, належало носіям сабатинівської археологічної культури (XVIXIII ст. до н.е.).   

Ще цікавішими виявилися роботи безпосередньо біля джерела. Там були розкриті залишки вимостки з великих плит вапняка, зробленої, вірогідно, для зручності пересування по затопленій джерельною водою территорії. Серед каміння знайдено величезну кількість уламків давньогрецьких тарних амфор. Через тривале перебування у проточній воді всі вони сильно замулені та розсипаються прямо в руках. Фрагменти, що вдалося ідентифікувати, відносяться до таких відомих Середземноморських центрів-експортерів вина та оливкової олії, як острови Хіос, Лесбос та Фасос. Цікаво те, що весь масив керамічних знахідок представлений лише тарними амфорами. Повністю відсутня кухонна та столова кераміка, що свідчить про відсутність стаціонарного перебування людей в цьому місці. Вірогідно джерело відвідувалося давніми греками з релігійних або якихось практичних міркувань. Повністю розчистити вимостку нам не вдалося, через те, що в розкоп стала потрапляти вода. Супроводжуючий матеріал вказує на функціонування об’єкту в межах другої половини VI – першої треті V ст. до н.е.  

По завершенню земляних робот молодих учасників експедиції урочисто посвятили в юні археологи.

Тільки подальші археологічні дослідження дозволять в повній мірі охарактеризувати виявлені об’єкти та відкрити нові сторінки історії Миколаївщини та с. Кривої Балки.

45692

45625825

45636215

789545652

9878545621

Залишити відповідь